Pohony garážových vrat

Jedním z nejčastěji skloňujících se doplňků pro garážová vrata je jejich pohon. Ruční ovládání vrat je samozřejmostí, bez něj by totiž nebyla zajištěna samotná funkčnost vrat. Jakýmsi nadstandardem je ale elektrický pohon, který v dnešní době nabízí každý výrobce garážových vrat. Největší hráči na trhu se snaží přidat ke svým elektrickým pohonům vždy něco navíc a využívají k tomu externí dodavatele, kteří jsou úzce zaměřeni jen na tento sortiment. Najdou se ale i výjimky, například výrobce garážových vrat Hörmann si elektrické pohony vyrábí sám. Podstatné je, že všichni výrobci se ale chtě nechtě v klíčových vlastnostech shodovat musí. Co tedy od elektrických pohonů můžeme v dnešní době očekávat?

Bezpečnostní prvky

Elektrické pohony disponují, kvůli zvedání vrat, velkou silou. A jak víme, s velkou silou přichází odpovědnost. Proto se vymyslela řada ochranných prvků, které zabraňují uzavření vrat v případě výskytu jakékoli překážky. V této souvislosti se velmi často požívá technologie světelné závory. Jakmile je paprsek, který vysílají čidla po stranách garáže, přerušen, nelze vrata uzavřít. V okamžiku kdy se paprsek přeruší při zavírání vrat, pohon ihned zastaví a začne vrata opět otevírat. Stejnou funkci pak plní další ochranný prvek, kterým je kontaktní lišta. Jediným rozdílem mezi těmito systémy je, že kontaktní lišta zastaví a začne zpět otevírat vrata, ve chvíli kdy přijde do kontaktu s překážkou. Mezi standardně dodávané bezpečnostní prvky už také patří pojistky přetržení pružin. Nemusíte tedy mít strach v situaci, kdy selže otevírací systém, pojistky totiž zabrání, aby se vrata svévolně otevřela a zamezí tak případnému zranění.

Zabezpečení proti krádežím

Mezi velmi časté způsoby vykrádání garážových vrat patří jejich vypáčení, tento fakt si, ale výrobci uvědomují, a proto jsou téměř všechny pohony dodávány s automatickým uzamčením. Nabízí se ale otázka co se stane v situaci, kdy vypadne elektrický proud? U vrat Novoferm funguje uzamknutí zcela mechanicky a je tedy nezávislé na elektřině. U ostatních výrobců můžete využít přidělaní klasického zámku na klíč.

Ovládání

Velmi oblíbené a praktické je dálkové ovládání ve formě přívěšku. Tento doplněk můžete mít u každého elektrického pohonu. Rozdíl je ale v designu přívěsků. Firmy Novoferm a Trido pro svá vrata využívají elektrické pohony od specializovaných firem, které díky zaměřenosti na toto zboží poskytují opravdu velký výběr, ze kterého si vybere každý. Ovládání však nemusí být jen dálkové, můžete ho mít umístěné jak z venku tak i uvnitř své garáže v podobě nástěnného tlačítka nebo klíčového spínače.

Výhody elektrických pohonů

Elektrické pohony garážových vrat jistě oceníte ve chvílích, kdy není zrovna pěkné počasí a Vy nebudete muset vylézat ze svého vozu kvůli otevření vrat. V dnešní době už ani není potřeba stálé elektrické energie pro zavedení elektrického pohonu. Společnost Hörmann nabízí technologii akumulátoru, který se dá nabíjet, jak z klasické elektrické sítě, tak solárním panelem.

Důvodů pro pořízení elektrického pohonu by se našlo hodně. Je pravda, že tento doplněk něco stojí, ale jeho výhody pocítí jistě každý. Naše kalkulace obsahuje i započítání elektrického pohonu, pokud Vás tedy zajímá jeho cena, využijte náš odkaz garážová vrata ceník.